Akustická detekce napadení tesaříkem krovovým
Tesařík krovový, díky své velikosti, je nejnebezpečnějším škůdcem vzrostlého dřeva v Evropě a přilehlém okolí. Larvy tesaříka krovového dorůstaji velikosti do 3 cm. Ostrými, až 3 mm dlouhým kusadly "obrábějí" dřevo. Jejich činnost je doprovázena charakteristickým zvukem:
Nelépe jsou larvy slyšet za tichých nocí a brzy ráno. Larvy jsou schopny nějakým způsobem, pravděpodobně vibracemi, vnímat své okolí. Cíti-li se ohroženy, utichnou. Pouhým sluchem lze zjistit larvy staré asi rok (při průměrných podmínká vývoje trvajícího 3 až 4 roky). „Chroupání“ larev při konzumaci dřeva využívám k elektronické detekci jejich aktivity. Citlivost elekronické detekce je vyšší, zachytím činnost larev od druhé půlky prvního roku jejich života. Žádný jiný dřevokaz není slyšet. Některé druhy červotočů lákají k páření samičky klepáním krovkami o stěny chodbiček. (tak zvané umrlčí hodiny). Tato vlastnost je bezpečně prokázaná u červotoče kostkovaného.
Elektronickou detekci testuji účinnost zásahu a vyhledávám larvy, které ještě nelze zachytit sluchem. Podmínkou pro účinnou detekci je, aby larvy byly aktivní, tj. vhodná teplota, nejméně 18°C, bylo ticho a larvy se necítily ohroženy. Detekce se provádí například na místech se stopami napadení. Cca 30 minut snímám vibrace a na počítači je analyzuji. Tak lze určit je-li napadení aktivní. Délka snímání je v podstatě omezena jenom kapacitou paměti použitého zařízení. Běžně stačí 15 až 30 minut.
Na rostoucí nebezpečí napadení zabudovaného dřeva dřevokazy má vliv, spolu s používáním méně kvalitního dřeva, stoupající životní úroveň a oteplování. Díky vytápění teplomilné larvy tesaříka "pracují" i v ročních obdobích (pozdní podzim, zima, časné jaro) se sníženou venkovní teplotou. Dnes není žádnou výjimkou, slyšet chroustání larev i když je za okny sníh. Tím se zkracuje jejich životní cyklus až na necelé dva roky.